- Share this article on Facebook
- Share this article on Twitter
- Share this article on Email
- Show additional share options
- Share this article on Reddit
- Share this article on Comment
- Share this article on Whatsapp
- Share this article on Pinit
- Share this article on Linkedin
- Share this article on Print
- Share this article on Tumblr
With literally thousands of TV series — scripted and unscripted, news and sports — airing in a given year, it’s hard to keep track of when any given show will be on a screen.
The Hollywood Reporter is here to help. Below is a comprehensive guide to premiere dates across all platforms for the coming year.
The calendar will be updated throughout the year as more premiere and finale dates are announced, so bookmark this page for a one-stop guide to what’s coming in 2023. All times are ET/PT unless noted.
-
April
Sunday, April 2
8 p.m.: CMT Music Awards (CBS), Mysteries Decoded (The CW)Monday, April 3
Pretty Baby: Brooke Shields (Hulu)
11 p.m.: Race to Survive Alaska (USA)Wednesday, April 5
Schmigadoon! (Apple TV+)
The Good Mothers (Hulu)
The Crossover (Disney Channel)
10 p.m.: Dave (FXX)Thursday, April 6
Grease: Rise of the Pink Ladies (Paramount+)
Beef (Netflix)
9 p.m.: Celebrity Game Face (E!)
10 p.m.: Celebrity Prank Wars (E!)Friday, April 7
Tiny Beautiful Things (Hulu)
Transatlantic (Netflix)
Jury Duty (Freevee, four episodes)
Boom! Boom! The World vs. Boris Becker (Apple TV+)Saturday, April 8
9 p.m.: Totally Weird and Funny (The CW)Monday, April 10
8 p.m.: Below Deck Sailing Yacht (Bravo)Tuesday, April 11
Am I Being Unreasonable? (Hulu)
9 p.m.: The Wall (NBC)
10 p.m.: Weakest Link (NBC)Wednesday, April 12
GLAAD Media Awards (Hulu)
Rennervations (Disney+, all episodes)
10 p.m.: Single Drunk Female (Freeform; full season on Hulu April 13)Thursday, April 13
Florida Man (Netflix)Friday, April 14
The Last Thing He Told Me (Apple TV+, two episodes)
The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video, final season)
9 p.m.: Blindspotting (Starz)
11 p.m.: A Black Lady Sketch Show (HBO)Sunday, April 16
8 p.m.: 100 Foot Wave (HBO)
10 p.m.: Barry (HBO, final season), Waco: The Aftermath (Showtime; streaming on April 14)Wednesday, April 19
9 p.m.: Abbott Elementary (ABC, finale)Thursday, April 20
Mrs. Davis (Peacock, four episodes)
Beavis and Butt-Head (Paramount+)
The Diplomat (Netflix)Friday, April 21
Dead Ringers (Prime Video, all episodes)
Slip (Roku Channel)
Drops of God (Apple TV+)
Indian Matchmaking (Netflix)
9 p.m.: Secrets of the Elephants (Nat Geo)
10 p.m.: Dear Mama (FX)Saturday, April 22
8 p.m.: Chasing the Rains (BBC America/AMC+)Sunday, April 23
9 p.m.: From (MGM+)
10:30 p.m.: Somebody Somewhere (HBO)Wednesday, April 26
Saint X (Hulu)
10:30 p.m.: Awkwafina is Nora from Queens (Comedy Central)Thursday, April 27
Love & Death (HBO Max, three episodes)
Firefly Lane (Netflix, final season part two)
Sweet Tooth (Netflix)
8 p.m. ET/5 p.m. PT: NFL Draft (ABC)
10 p.m.: The Last Last Late Late Show (CBS)
12:35 a.m.: The Late Late Show With James Corden (CBS, final episode)Friday, April 28
Citadel (Prime Video, two episodes)
8 p.m.: Couples Therapy (Showtime)Sunday, April 30
Fatal Attraction (Paramount+)
9 p.m.: Tom Jones (PBS) -
May
Monday, May 1
9 p.m.: A Small Light (Nat Geo), White House Plumbers (HBO)
10 p.m.: The Good Doctor (ABC, frinale)Tuesday, May 2
8 p.m.: The Rookie (ABC, finale)
9 p.m.: The Rookie: Feds (ABC, finale)
10 p.m.: Will Trent (ABC, finale)Wednesday, May 3
8 p.m.: The Conners (ABC, finale)
8:30 p.m.: The Goldbergs (ABC, series finale)
9 p.m.: Not Dead Yet (ABC, finale)
10 p.m.: A Million Little Things (ABC, series finale)Thursday, May 4
Queen Charlotte: A Bridgerton Story (Netflix)
Bupkis (Peacock, all episodes)
The Other Two (HBO Max)Sunday, May 7
MTV Movie & TV Awards (MTV)
10 p.m.: The Company You Keep (ABC, finale)Monday, May 8
8 p.m.: Jeopardy! Masters (ABC)Tuesday, May 9
9 p.m.: Judge Steve Harvey (ABC)Wednesday, May 10
Class of ’09 (Hulu, two episodes)Thursday, May 11
Academy of Country Music Awards (Prime Video)
8:30 p.m.: Ghosts (CBS, finale)Friday, May 12
City on Fire (Apple TV+)
The Great (Hulu, all episodes)Sunday, May 14
9 p.m.: Fear the Walking Dead (AMC, final season part one), East New York (CBS, finale)Wednesday, May 17
9 p.m.: True Lies (CBS, finale)Thursday, May 18
8 p.m.: Station 19 (ABC, finale), Young Sheldon (CBS, finale)
9 p.m.: Grey’s Anatomy (ABC, finale), So Help Me Todd (CBS, finale)
10 p.m.: CSI: Vegas (CBS, finale)Friday, May 19
8 p.m.: SWAT (CBS, finale)
9 p.m.: Fire Country (CBS, finale)
10 p.m.: Blue Bloods (CBS, finale)Sunday, May 21
8 p.m.: The Equalizer (CBS, finale)
9 p.m.: NCIS: Los Angeles (CBS, series finale)Monday, May 22
8 p.m.: The Neighborhood (CBS, finale)
8:30 p.m.: Bob Hearts Abishola (CBS, finale)
9 p.m.: NCIS (CBS, finale)
10 p.m.: NCIS: Hawai’i (CBS, finale)Tuesday, May 23
8 p.m.: FBI (CBS, finale)
9 p.m.: FBI: International (CBS, finale)
10 p.m.: FBI: Most Wanted (CBS, finale)Wednesday, May 24
American Born Chinese (Disney+)
Platonic (Apple TV+, three episodes)
8 p.m.: Survivor (CBS, finale)
9 p.m.: The Prank Panel (ABC), Gordon Ramsay’s Food Stars (Fox)
10 p.m.: Mayans M.C. (FX, final season)Thursday, May 25
FUBAR (Netflix)
The Kardashians (Hulu)Friday, May 26
9:30 p.m.: Run the World (Starz)Tuesday, May 30
I Think You Should Leave With Tim Robinson (Netflix)
8 p.m.: America’s Got Talent (NBC)
10 p.m.: Hot Wheels: Ultimate Challenge (NBC)Wednesday, May 31
8 p.m.: Nancy Drew (The CW, final season) -
June
TBD: Swagger (Apple TV+), The Bear (Hulu)
Monday, June 5
8 p.m.: American Ninja Warrior (NBC)Friday, June 9
The Crowded Room (Apple TV+, three episodes)Wednesday, June 14
8 p.m.: Judge Steve Harvey (ABC, new time)
9 p.m.: The Wonder Years (ABC)Thursday, June 15
Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)Friday, June 16
8 p.m.: Outlander (Starz)Sunday, June 18
10 p.m.: The Walking Dead: Dead City (AMC)Wednesday, June 21
8 p.m.: L.A. Fire & Rescue (NBC)Friday, June 23
Carpool Karaoke: The Series (Apple TV+)Monday, June 26
8 p.m.: Claim to Fame (ABC)
9 p.m.: The Bachelorette (ABC)Thursday, June 29
8 p.m.: Press Your Luck (ABC)
9 p.m.: Generation Gap (ABC)
10 p.m.: The Chase (ABC) -
July
Sunday, July 9
8 p.m.: The Prank Panel (ABC, time period premiere)
9 p.m.: Celebrity Family Feud (ABC)
10 p.m.: The $100,000 Pyramid (ABC) -
August
Wednesday, Aug. 23
8 p.m.: Nancy Drew (The CW, series finale)
9 p.m.: Riverdale (The CW, series finale) -
September
Monday, Sept. 18
8 p.m. ET/5 p.m. PT: Emmy Awards (Fox)Thursday, Sept. 28
8 p.m.: People’s Choice Country Awards (NBC/Peacock) -
October
-
November
-
December
-
January
Sunday, Jan. 1
Paul T. Goldman (Peacock, first three episodes)
Kaleidoscope (Netflix)Monday, Jan. 2
8 p.m.: Fantasy Island (Fox), America’s Got Talent: All Stars (NBC), Surviving R. Kelly: The Final Chapter (Lifetime)Tuesday, Jan. 3
Sometimes When We Touch (Paramount+)
8 p.m.: Finding Your Roots (PBS), The Rookie (ABC, new night)
9 p.m.: Tough As Nails (CBS)
10 p.m.: Will Trent (ABC)Wednesday, Jan. 4
Star Wars: The Bad Batch (Disney+)
8 p.m.: Special Forces: World’s Toughest Test (Fox), The Price Is Right at Night (CBS)
9 p.m.: Tough As Nails (CBS)Thursday, Jan. 5
Ginny & Georgia (Netflix)
8 p.m.: Celebrity Jeopardy! (ABC, new night)
9 p.m.: The Parent Test (ABC)
10 p.m.: The Chase (ABC)Friday, Jan. 6
Who’s Talking to Chris Wallace? (HBO Max)
8 p.m.: Boys in Blue (Showtime), BMF (Starz), RuPaul’s Drag Race (MTV)Sunday, Jan. 8
8 p.m. ET/5 p.m. PT: Alert (Fox)
8 p.m.: Anne Rice’s Mayfair Witches (AMC/AMC+), Miss Scarlet and the Duke (PBS)
9 p.m.: All Creatures Great and Small (PBS)Monday, Jan. 9
Koala Man (Hulu)
7:30 p.m. ET/4:30 p.m. PT: College Football National Championship (ESPN)
9 p.m.: Alert (Fox, time slot debut)Tuesday, Jan. 10
Golden Globe Awards (NBC)Wednesday, Jan. 11
8 p.m.: Celebrity Name That Tune (Fox)
9 p.m.: Special Forces (Fox, time slot debut), Lingo (CBS)
10 p.m.: Tough As Nails (CBS, time slot debut)Thursday, Jan. 12
The Climb (HBO Max)
Velma (HBO Max)
The Traitors (Peacock)
Vikings: Valhalla (Netflix)Friday, Jan. 13
Hunters (Prime Video, final season)
Super League: The War for Football (Apple TV+)
Servant (Apple TV+)Saturday, Jan. 14
7 p.m. ET/4 p.m. PT: Miss Universe Competition (Roku Channel/Telemundo)Sunday, Jan. 15
Mayor of Kingstown (Paramount+)
Godfather of Harlem (MGM+)
Murf the Surf (MGM+)
7 p.m.: Critics Choice Awards (The CW)
9 p.m.: The Last of Us (HBO), Your Honor (Showtime; streams on Jan. 13)Monday, Jan. 16
10 p.m.: Miracle Workers: End Times (TBS)Tuesday, Jan. 17
8 p.m.: Night Court (NBC)
9 p.m.: New Amsterdam (NBC, series finale)Wednesday, Jan. 18
10:30 p.m.: Grown-ish (Freeform)Thursday, Jan. 19
That ’90s Show (Netflix)Friday, Jan. 20
Truth Be Told (Apple TV+)
The Legend of Vox Machina (Prime Video)
10 p.m.: Real Time With Bill Maher (HBO)
11 p.m.: Game Theory With Bomani Jones (HBO)Sunday, Jan. 22
9 p.m.: Accused (Fox)Monday, Jan. 23
8 p.m.: The Bachelor (ABC)
9 p.m.: The Lazarus Project (TNT)Tuesday, Jan. 24
How I Met Your Father (Hulu, weekly)
8 p.m.: 911: Lone Star (Fox)
8:30 p.m.: American Auto (NBC)
9 p.m.: Accused (Fox, time slot debut)Wednesday, Jan. 25
Extraordinary (Hulu)Thursday, Jan. 26
Poker Face (Peacock, first four episodes)
The 1619 Project (Hulu)
Teen Wolf: The Movie (Paramount+)
Wolf Pack (Paramount+)Friday, Jan. 27
Shrinking (Apple TV+, two episodes)
Lockwood & Co. (Netflix)Saturday, Jan. 28
8 p.m.: Frozen Planet II (BBC America/AMC+)Monday, Jan. 30
9 p.m.: The Watchful Eye (Freeform)Tuesday, Jan. 31
Cunk on Earth (Netflix)
The Devil’s Confession: The Lost Eichmann Tapes (Prime Video) -
February
Wednesday, Feb. 1
10 p.m.: The Ark (Syfy)Thursday, Feb. 2
Freeridge (Netflix)Friday, Feb. 3
Harlem (Prime Video)
Dear Edward (Apple TV+, three episodes)
Killing County (Hulu)
Children Ruin Everything (Roku Channel)Sunday, Feb. 5
8 p.m. ET/5 p.m. PT: Grammy Awards (CBS)Monday, Feb. 6
9 p.m.: C.B. Strike (HBO)Tuesday, Feb. 7
9 p.m.: The Real Housewives of New Jersey (Bravo)Wednesday, Feb. 8
8 p.m.: The Flash (The CW, final season)
8:30 p.m.: Not Dead Yet (ABC; second episode at 9:30 p.m.)
9 p.m.: Vanderpump Rules (Bravo)
10 p.m.: A Million Little Things (ABC, final season), South Park (Comedy Central)Thursday, Feb. 9
Stolen Youth: Inside the Cult at Sarah Lawrence (Hulu)
You (Netflix, part one)
10 p.m.: Impractical Jokers (TruTV/TBS)Sunday, Feb. 12
2 p.m.: Puppy Bowl XIX (Animal Planet)
6 p.m. ET/3 p.m. PT: Super Bowl LVII (Fox)
10:30 p.m. ET/7:30 p.m. PT: Next Level Chef (Fox)Tuesday, Feb. 14
Planet Sex With Cara Delevingne (Hulu)
Perfect Match (Netflix)
9 p.m.: Love Trip: Paris (Freeform)Wednesday, Feb. 15
African Queens (Netflix)
Wu-Tang: An American Saga (Hulu, final season)
Full Swing (Netflix)
Red Rose (Netflix)
8 p.m.: The Masked Singer (Fox)Thursday, Feb. 16
Star Trek: Picard (Paramount+, final season)
8 p.m.: Next Level Chef (Fox, time slot debut)
9 p.m.: Animal Control (Fox)Friday, Feb. 17
Hello Tomorrow! (Apple TV+, three episodes)
Carnival Row (Prime Video, final season)
8 p.m.: The 12th Victim (Showtime)Sunday, Feb. 19
8 p.m.: American Idol (ABC)
9 p.m.: Magnum P.I. (NBC)
10 p.m.: The Company You Keep (ABC)
11 p.m.: Last Week Tonight With John Oliver (HBO)Wednesday, Feb. 22
10 p.m.: Snowfall (FX, final season)Thursday, Feb. 23
Outer Banks (Netflix)
Bel-Air (Peacock, weekly)
The Ms. Pat Show (BET+)Friday, Feb. 24
The Reluctant Traveler (Apple TV+)
The Consultant (Prime Video, all episodes)
Liaison (Apple TV+)
Formula 1: Drive to Survive (Netflix)
9 p.m.: Party Down (Starz)Saturday, Feb. 25
8 p.m.: NAACP Image Awards (BET)Sunday, Feb. 26
8 p.m. ET/5 p.m. PT: SAG Awards (YouTube)
10 p.m.: The Blacklist (NBC, final season) -
March
Wednesday, March 1
The Mandalorian (Disney+)
8 p.m.: Survivor (CBS)
10 p.m.: True Lies (CBS), The Wine Down With Mary J. Blige (BET)Thursday, March 2
Sex/Life (Netflix)Friday, March 3
Daisy Jones and the Six (Prime Video)
Next in Fashion (Netflix)
The Problem With Jon Stewart (Apple TV+)
8:30 p.m.: Grand Crew (NBC)
9 p.m.: The Exhibit: Finding the Next Great Artist (MTV)Saturday, March 4
2 p.m. ET/11 a.m. PT: Spirit Awards (YouTube)Monday, March 6
History of the World, Part II (Hulu; two episodes a day through March 9)
8 p.m.: The Voice (NBC), 911 (Fox)
9 p.m.: Perry Mason (HBO)
10 p.m.: Rain Dogs (HBO)Tuesday, March 7
10 p.m.: That’s My Jam (NBC)Wednesday, March 8
The Challenge: World Championship (Paramount+)
9 p.m.: Farmer Wants a Wife (Fox)Thursday, March 9
School Spirits (Paramount+, two episodes)
You (Netflix, part two)
9 p.m.: Top Chef (Bravo)Friday, March 10
UnPrisoned (Hulu)
Outlast (Netflix)
Most Dangerous Game: New York (Roku Channel)Sunday, March 12
8 p.m. ET/5 p.m. PT: The Oscars (ABC)
10 p.m.: A Spy Among Friends (MGM+)Tuesday, March 14
8 p.m.: Superman and Lois (The CW)
9 p.m.: Gotham Knights (The CW)Wednesday, March 15
Ted Lasso (Apple TV+, weekly)Thursday, March 16
Shadow and Bone (Netflix)
10 p.m.: Good Trouble (Freeform)Friday, March 17
Extrapolations (Apple TV+, three episodes)
Dance 100 (Netflix)
Swarm (Prime Video, all episodes)
Agent Elvis (Netflix)
9 p.m.: Power Book II: Ghost (Starz)Sunday, March 19
8 p.m.: Call the Midwife (PBS)
9 p.m.: Sanditon (PBS), Lucky Hank (AMC/AMC+)
10 p.m.: Marie Antoinette (PBS)Tuesday, March 21
10 p.m.: Restaurants at the End of the World (Nat Geo)Wednesday, March 22
Waco: American Apocalypse (Netflix)
10:30 p.m.: Digman! (Comedy Central)Thursday, March 23
The Night Agent (Netflix)
The Real Housewives Ultimate Girls Trip (Peacock)Friday, March 24
Up Here (Hulu, all episodes)
My Kind of Country (Apple TV+)
Love Is Blind (Netflix)Sunday, March 26
Rabbit Hole (Paramount+, two episodes)
Great Expectations (Hulu, two episodes)
9 p.m.: Yellowjackets (Showtime; streams March 24), Succession (HBO)
9:30 p.m.: Housebroken (Fox)
10 p.m.: Eva Longoria: Searching for Mexico (CNN)Monday, March 27
8 p.m.: iHeartRadio Music Awards (Fox)Wednesday, March 29
The Big Door Prize (Apple TV+, three episodes)
9 p.m.: Riverdale (The CW, final season)
10 p.m.: AEW: All Access (TBS)Thursday, March 30
Unstable (Netflix)
10 p.m.: Alaska Daily (ABC, finale)Friday, March 31
The Power (Prime Video, three episodes)
Doogie Kamealoha, M.D. (Disney+)
9:30 p.m.: The Great American Joke Off (The CW)
THR Newsletters
Sign up for THR news straight to your inbox every day